Likenai

Mineralinis vanduo

 
 
Pagrindinės biologiškai būtinų elementų funkcijos


Ca (Kalcis) - Būtinas formuojant ir išsaugant sveikus kaulus ir dantis, mažina osteoporozės riziką, padeda kraujo krešėjimui, raumenų susitraukimui ir nervinių impulsų perdavimui.

Mg (Magnis) - Aktyvuoja daugiau kaip 100 fermentų ir padeda nervų bei raumenų funkcionavimui, deficitas sukelia mėšlungį, dalyvauja kaulų struktūros išlaikyme ir reguliuoja cheminių elementų perėjimą per membranas, išlaiko normalų širdies ritmą, konvertuoja kraujo cukrų į energiją, palaiko hormonų lygius.

K (Kalis) - Reguliuoja širdies ritmą, padeda mažinant kraujospūdį, eliminuoja kūno toksinus, gerina odos būklę, išlaiko skysčių balansą ir padeda raumenims susitraukti.

Na (Natris) - Išlaiko elektrolitų pusiausvyrą ir kontroliuoja raumenų susitraukimą bei nervų laidumą, mažina artrito simptomus.

Fe (Geležis) - Būtinas raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui ir funkcijai, svarbus smegenų funkcijai, didina atsparumą stresui ir ligoms, perspėja apie nuovargį, gerina odos tonusą.

Cr (Chromas) - Padeda gliukozės metabolizme ir reguliuoja cukraus kiekį kraujyje.

Co (Kobaltas) -  Skatina raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą, yra vitamino B12 komponentas.

Cu (Varis) - Skatina raudonųjų kraujo kūnelių ir jungiamojo audinio susidarymą, veikia kaip katalizatorius geležies išsaugojimui ar atpalaidavimui formuojantis hemoglobinui, prisideda prie centrinės nervų sistemos funkcijos.

I (Jodas) - Reikalingas skydliaukės hormonui palaikant metabolizmą.

P (Fosforas) - Veikia kartu su Ca, palaikydamas kaulų ir dantų būklę, stiprina kitų medžiagų naudojimą.

S (Siera) - Reikalingas raumenų baltymui ir plaukams, jo trūkumas sukelia kolageno, kremzlės, raiščių, sausgyslių degeneraciją.

Se (Selenas) - Būtinas pagrindinio antioksidanto fermento komponentas, reikalingas normaliam augimui ir vystymuisi.

Zn (Cinkas) - Būtinas daugiau nei 200 fermentų, dalyvaujančių virškinime, metabolizme, reprodukcijoje ir žaizdų gijime, komponentas.

Mo (Molibdenas) - Padeda normaliam augimui ir vystymuisi.

F (Fluoras) - Būtinas kaulams ir dantims.

Si (Silicis) - Būtinas normaliam kaulų augimui, stiprina kaulus, imuninę sistemą, atstato nervus, gleivinių membranas, plaukus, nagus, teigiamai veikia gydant spuogus ir migreną.

Cl (Chloras) - Išlaiko elektrolitų pusiausvyrą ir kontroliuoja raumenų kontrakciją bei nervų laidumą.

Mn (Manganas) - Maitina nervus ir smegenis, skatina riebalų ir cholesterolio irimą.

SO (Sulfatas) - Šalina toksinus, gerina kaulų, plaukų, nagų, sąnarių skysčio, stuburo vertebralinių diskų būklę, veikia priešuždegimiškai.

LITERATŪRA

1. Lolita Rapolienė - Klaipėdos jūrininkų sveikatos priežiūros centras; Antanas Jurgelėnas - VMTI Inovatyvios medecinos centras; BALNEOTERAPIJOS EFEKTYVUMAS IR PERSPEKTYVOS

2. Celso de Sousa Figueiredo Gomes. Naturotherapies Based on Minerals, Geomaterials, 2013; 3, 1–14 doi:10.4236/gm.2013.31001.

3. Lindh U. Biological Functions of the Elements, In: Selinus O, Alloway B, Centeno JA, Finkelman RB, Fuge R, Lindh U, Smedley O, Eds. Essentials of Medical Geology, Elsevier, Amsterdam, 2005: 115–160.
 
 
 
                   

 

 

 

Visa tiesa apie šarminį vandenį

 

 

Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

lrytas.lt 2014-07-01 15:03, atnaujinta 2014-07-01 16:48

 

Džiugu, kad vis dažniau Lietuvos gyventojai pradeda domėtis sveika gyvensena. Dažnas iš mūsų stengiasi subalansuoti darbo ir poilsio režimą, mitybos įpročius ir išvengti veiksnių, kurie neigiamai veikia mūsų organizmą. Manoma, jog gyventojų dėmesys sveikai gyvensenai ėmė didėti, kai pagerėjo ekonominiai šalies rodikliai. Pagerėjus gyvenimo kokybei, žmones užplūdo optimizmo banga. Ne veltui 2013 m. Lietuvoje buvo paskelbti sveikatingumo metais.

Maisto produktų gamintojai Lietuvoje nuolatos stebi vartotojų elgseną ir visuomet stengiasi pasiūlyti tai, kas tuo metu būna aktualiausia pirkėjams. Didžioji dauguma pasiūlymų būna vertingi, tačiau pasitaiko ir tokių, kurie skambiomis frazėmis bando suvilioti vartotoją. Prekybos skyriuose vis dažniau galima sutikti produktų, kurie afišuoja savo išskirtinę biologinę kokybę, ekologiją ir naudą žmogaus organizmui. Pirkėjams tampa vis sunkiau suprasti, kas yra tikra ir kur prasideda marketingo gudrybės.

Lietuvoje veikiantys natūralaus mineralinio vandens gamintojai visomis išgalėmis mėgina prisitaikyti prie žmonių poreikių bei pasiūlyti patį patraukliausią produktą. Pastaruoju metu ypač daug informacijos apie šarminį vandenį ir jo naudą žmogaus organizmui, apie jį kalba nemaža dalis gydytojų ir mokslininkų. Sutinkami teiginiai, jog šarminis vanduo turi ir gydomųjų savybių.

Japonų manymu, daugelio ligų priežastis yra organizmo rūgštėjimas, kurį įmanoma sustabdyti geriant šarminį vandenį. Ne veltui yra sakoma, jog ką tik gimusio kūdikio organizmas yra pats sveikiausias, jo kraujyje yra didžiausia šarminių medžiagų koncentracija (Ph 7,45).

Suaugusio žmogaus organizme šių medžiagų koncentracija mažėja ir organizmas rūgštėja, rūgštėjimo procesas intensyvėja. Manoma, kad vis didesnis rūgštinių medžiagų kiekis kaupiasi žmogaus organizme, ir jį galima neutralizuoti vartojant maistą, turintį daug šarminių medžiagų bei reguliariai geriant šarminį vandenį.

Pagausėjus informacijos srautui apie šarminio vandens naudą, vartotojams kilo natūralus klausimas, kuris vanduo yra labiausiai šarminis. Šie klausimai keliami komentarų skiltyse informaciniuose straipsniuose, kuriuose bent minimaliai rašoma apie vandenį. Verta paminėti, jog vandenį šarminiu galima vadinti tuo atveju, jei jo pH viršija 7.

Kadangi klausimai kartojasi, buvo atlikti išsamūs populiariausių Lietuvoje parduodamų vandenų pH analizės tyrimai. Jie parodė, jog didžioji dauguma negazuoto vandens, parduodamo didžiuosiuose prekybos tinkluose, yra šarminiai. Susisteminta lentelė pateikiama su mineralinių medžiagų kiekiu, kurį deklaruoja gamintojai savo gaminių etiketėse. Iš tyrimų duomenų matome, jog žmonės, norintys įsigyti šarminio vandens, kurio pH didesnis už 7, turėtų rinktis negazuotą vandenį, kadangi vanduo, prisotintas angliarūgšte, tampa neutralaus arba rūgštinio pH.

Tyrimams pirmiausia buvo renkami negazuoti produktai, kuriuos pavyko rasti didžiuosiuose prekybos centruose, tačiau yra ir tokių prekinių ženklų, kurių asortimente yra tik gazuoti produktai, tad teko ištirti ir juos. Gazuotų produktų pH yra pakankamai mažas, todėl reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį. Norint nusipirkti šarminio vandens, rasti jį tarp angliarūgšte prisotintų produktų yra praktiškai neįmanoma. To paties prekinio ženklo gazuotame ir negazuotame produkte bus skirtingas pH, tad nesuklyskite.

Iš tyrimų duomenų matoma tendencija, kad natūralūs mineraliniai vandenys, kurie savo sudėtyje turi didelį mineralinių medžiagų kiekį (daugiau kaip 1500 mg/l), dažniau būna tik gazuoti, su mažu pH. Teigiama, jog tai lemia specifinis vandens skonis, nes produktai, turintys didelį mineralinių medžiagų kiekį, dažnai būna sūresni. Įterpus angliarūgštės į šiuos produktus, jų skonis pagerėja, jį maloniau gerti.

Šarminio vandens pasirinkimas labai menkas. Mūsų duomenimis, Lietuvoje šarminį negazuotą natūralų mineralinį vandenį su dideliu mineralinių medžiagų kiekiu siūlo tiktai vienas Lietuvoje veikiantis natūralaus mineralinio vandens gamintojas.

Negazuoto vandens su mažesne mineralinių medžiagų koncentracija (mažiau kaip 1500 mg/l) galima rasti nesunkiai. Visi šie vandenys dažniausiai yra šarminiai. Vartotojams nereikėtų susivilioti skambiomis reklamomis, kurios reklamuoja tas vandens savybes, kuriomis pasižymi didžioji dalis prekyboje esančių produktų.

Šarminio vandens nauda žmogui yra plačiai žinoma. Toks vanduo padeda organizmui pašalinti šlakus, normalizuoti kūno pH, dėl to palengvėja kai kurie negalavimai: artritras, podagra, inkstų ligos, diabetas. Šarminis vanduo taip pat padeda normalizuoti kraujospūdį, mažina cholesterolio ir trigliceridų kiekį. Vartotojai neturėtų baimintis vandens, kurio pH yra mažesnis už 7. Tokie vandenys turi savo privalumų, tokių kaip virškinimo gerinimas, priimtinesnis skonis bei ilgiau išsilaikantis šviežumas, kadangi angliarūgštė veikia kaip koncervantas. Reikia nepamiršti, jog vandens pH yra tik vienas iš indikatorių: didelę reikšmę vandeniui turi ištirpusių mineralinių medžiagų kiekis, jų sudėtis ir šių medžiagų poreikis kiekvienam iš mūsų individualiai. Pasak japonų mokslininkų, žmogaus organizmas mineralines medžiagas lengviausiai pasisavina iš vandens, o sunkiau iš maisto produktų bei cheminių preparatų.

Rūpintis savo sveikata turime kiekvienas, tad pradėkime tai daryti nuo paprastų dalykų – tinkamas poilsis, sveikas maistas ir kokybiškas kiekvieno poreikius atitinkantis vanduo.

 

 

                   

 

 

 

Mineralinio vandens gręžinys „Likėnai“

nuo 1964 metų

 

2014-04-16 atlikta mineralinio vandens cheminė analizė. Fontanuojantis gręžinys, vandens debitas ~2,4 m3/val. Dalis kokybės rodiklių (pH, SEL, geležies koncentracija, hidrokarbonatinis šarmingumas) nustatyti mėginių ėmimo vietoje, kita dalis sekančią dieną laboratorijoje Vilniuje. Šios analizės rezultatai pateikti 1 lentelėje.

 

1 lentelė. Mineralinio vandens „Likėnai“ cheminės analizės rezultatai.

 

Vandens kokybės rodiklis, jo vienetai

Vandens kokybės rodiklio vertė

Temperatūra, 0C

8,6

pH, pH vienetai

8,25

Savitasis elektros laidis (SEL), mS/cm

10,43

Permanganato skaičius (PS), mg O2/L

0,1

Geležis, mg/L

7,569

Amonis, mg/L

0,806

Manganas, mg/L

0,246

Hidrokarbonatinis šarmingumas, mekv/L

1,74

Hidrokarbonatai, mg/L

106

Bendrasis kietumas, mekv/L

49,75

Kalcio kietumas, mekv/L

35,75

Kalcis, mg/L

715

Magnio kietumas, mekv/L

14,0

Magnis, mg/L

170

Kalis, mg/L

103

Chloridai, mg/L

2408

Fluoridai, mg/L

0,35

Laisvas CO2, mg/L

2-3


 

Trumpas komentaras: Natūraliai šarminis mineralinis vanduo su pakankamai didelėmis kalcio, magnio ir kalio jonų koncentracijomis. Be jokios abejonės, tai yra vertingas mineralinis vanduo. Vandenyje yra daug žmogaus organizmui reikalingos geležies. Jį galimą būtų tiekti dviejų rūšių: nugeležintą ir su geležimi. Gazuotame vandenyje geležis į nuosėdas nekrenta.

 

Pagarbiai,

dr. Juozas Jankauskas 

 

Likėnai-Vilnius,

2014-04-20

 

 

                   

 

Mineralinio vandens gręžinys „Aukštaitija“

nuo 1976 metų

 

 

Mineralinis vanduo „Aukštaitija“ Likėnų reabilitacijos ligoninėje naudojamas gydymo procese, mineralinio vandens voniose. Vanduo kalcinis, natrinis, sulfatinis, chloridinis, bromidinis sūrymas, mineralizacija 111,24 g/l.

Mineralinis vanduo „Aukštaitija“ tiekiamas iš žvalgomojo ekspedicinio gręžinio Nr. 396. Gręžinio gylis 1010,9 m., pradėtas eksploatuoti 1976 m., vandeningųjų horizontų intervalas 926,6- 989,6 m.

Dėl didelio bromo kiekio (260 mg/ltr.) „Aukštaitija“ priskiriamas bromidinių mineralinių vandenų grupei. Bromas- veikia raminančiai, priešuždegimiškai, nuskausminančiai.

Didelės mineralizacijos mineraliniai vandenys 15- 35 ir daugiau g/ltr. dažniausiai naudojami voniose. Jis pasižymi aukštu osmosiniu  slėgiu, 2- 3 kartus viršijančiu audinių slėgį, dėl ko maudantis jie „atima“ vandenį iš odos.

Aukštos mineralizacijos vandens „Aukštaitija“ vonios žymiai stipriau lyginant su vidutinės mineralizacijos chloridinėmis natrio voniomis, stimuliuoja medžiagų apytakos procesus kepenyse, raumenyse padidėja makroenergetinių junginių, suintensyvėja fermentinės reakcijos. Tuo būdu pagerėja audinių trofika, sustiprėja jų regeneracijos potencialas. „Aukštaitija“ vonios gerina virškinimo sistemos motorinę ir ryškiai stimuliuoja sekrecinę funkciją.

Aukštos mineralizacijos „Aukštaitija“ vonios pasižymi specifiniu veikimu, kurį apsprendžia cheminės sudėtis. Ne tik procedūros metu, bet ir po jos stipriai dirginami odos receptoriai, kadangi ant odos susikaupia įvairių mineraliniame vandenyje ištirpusių druskų. Tuo būdu refleksiškai veikiami pagrindinių organizmo adaptaciniai- reguliaciniai mechanizmai.

Dr. Vytautas Meška ištyrė 178 sąnarių susirgimais sergančius asmenis (69- uždegiminės kilmės, 109- degeneraciniais distrofiniais). Gydymui naudojo vidutinės mineralizacijos (7 - 8 g/ltr.) chloridinis natrio kalcio mineralines vonias arba panašios sudėties didelės mineralizacijos (28- 30 g/ltr.) vonias „Vaidilutė“, turinčias 45- 50 mg/ltr. bromido. Abiem atvejais vonių naudojimo schema ta pati (35- 360C, 10-15 min., kas antrą dieną, kursui 10- 12). Be įprastų klinikinių ir laboratorinių tyrimų, gydymo efektą elektroniniu refleksometru vertino pagal sensomotorinės reakcijos latentinio periodo trukmės kitimą. Ši reakcija leidžia tiksliai ir objektyviai vertinti pagrindinių nervinių procesų paslankumą. Gydymo metu pagerėjo tiek subjektyvūs, tiek objektyvūs klinikiniai, laboratoriniai ir instrumentinių tyrimų rezultatai. Sergantiems uždegiminiais artritais gydymas vidutinės mineralizacijos voniomis pagerėjimą davė 66 proc. atvejų, gydymas didelės mineralizacijos voniomis- 84 proc. sergantiems distrofiniais susirgimams - 79 ir 91 proc. atitinkamai. (VšĮ Lietuvos kurortologijos tyrimų centras. Mokslinio tyrimo darbas „Mineralinio vandens naudojimo Lietuvos kurortuose sveikatinimo, profilaktikos, gydymo ir reabilitacijos tikslais standartizuotos metodinės rekomendacijos. Parengta LR ūkio ministerijos užsakymu, sutartis Nr. 8-324).

 

 

 

 

                   

 

 

 

Nuo 1978 metų naudota etiketė, kurią prisimena daugelis

 

 

 Modernesnė etiketė nuo 1988 metų

 

 

  

 


 

 

 

 

 

 

 

© 2020 VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė. Visos teisės saugomos